Havacılık Sektörü Ve İklim Değişikliği

Ana Sayfa » Havacılık Sektörü & İklim Değişikliği

Havacılık, iklim değişikliğine etkisi olan ve bu değişikliğin sonuçlarıyla ilk yüzleşen sektörler arasında yer alıyor. Sektör, bu gidişe “dur” demek üzere bazı önlemler alıyor.

Bilindiği gibi, küresel iklim değişiklikliğinin en önemli sebeplerinden biri de dünyadaki karbon salınımının git gide artması. Havacılık faaliyetleri ise, dünya genelindeki insan kaynaklı karbondioksit salınımının %2’sinden sorumlu. Öte yandan küreselleşen dünyada, hızlı ulaşım araçlarının büyük önem kazanmasıyla beraber, 2050 yılına kadar havayolu ile yolcu ve kargo taşımacılığında çok yüksek bir artış bekleniyor. Havacılık endüstrisinin ve genel olarak sektörün bu hızlı büyümesinin de karbondioksit salınım oranını artıracağı yönündeki öngörü, endişelere neden oluyor. Bu pencereden bakıldığında, iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan aşırı ya da dengesiz hava koşullarından da etkilenen havacılık sektörü, küresel ısınmaya olan katkısını kademeli bir şekilde azaltmaya çalışıyor.
Havacılık Sektörü Ve İklim Değişikliği

Havacılık Sektörü Ve İklim Değişikliği

Birlikten önemli taahhütler

Bu çerçevede, uluslararası havacılık sektörünü temsilen IATA (International Air Transport Association – Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), 8 Haziran 2009’da, IATA üyesi havayolu şirketlerini direkt ilgilendiren bir duyuru yapıyor ve IATA üyesi havayolu şirketlerini kapsayacak şekilde, 2020 yılından itibaren karbon salınımında bir artış olmaksızın büyüme taahhüdünde bulunuyor. “Carbon-Neutral Growth” (CNG) olarak adlandırılan insiyatifin üç aşamadan oluşan bu taahhüdüne göre; 2009’dan 2020’ye kadar yakıt tasarrufunda yıllık ortalama %1,5 artış, 2020 yılından itibaren karbon salınımında artış olmaksızın büyüme, 2050 yılına kadar da karbon salınımında %50 oranında düşüş sağlanması hedefleniyor.

Devletler düzeyinde etki

Bu yönde gerçekleştirilen çalışmalar, sadece havacılık sektörünün aktörleri nezdinde değil, devletler düzeyinde de yankı buluyor. ICAO’nun (International Civil Aviation Organization – Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) Ekim 2016 yılında Montreal’de düzenlenen ve ICAO üyesi 191 devletin temsilcilerinin katıldığı 39. Genel Kurul Toplantısı’nda ‘Uluslararası Havacılıkta Karbon Denkleştirme ve Azaltma Sistemi’ (Carbon Offset and Reduction Scheme for International Aviation – CORSIA) üzerinde anlaşma sağlanıyor. IATA ve ICAO nezdinde uzlaşma sağlanan CNG ve CORSIA inisiyatifleri, esas itibarıyla, iklim değişikliğine karşı küresel bir uzlaşının ürünü olan 11 Aralık 1997 tarihli Kyoto Protokolü ile 22 Nisan 2016 tarihli Paris Anlaşması’nın havacılık sektöründeki yansımaları olarak kabul edilir.
Halihazırda CORSIA, 2009 yılında IATA nezdinde mutabık kalınan CNG inisiyatifi tarafından konulan hedeflere ulaşılması noktasında önemli bir rol üstleniyor.

Karbon salınımının azaltılması, havacılık sektörünün iklim değişikliğine olan etkisi noktasında üzerinde durulan yegane husus değil elbette. Bu noktada; teknolojik gelişmelerden yararlanılması ve biyo-yakıt kullanımına geçilmesi gibi ek sektörel önlemler de alıyor.

Şüphesiz ki, havacılık sektörünün aktörleri ve devletler nezdinde iklim değişikliği konusunda gerçekleştirilen tüm bu çalışmalar, bireylerin de bu konuda sorumluluklarını yerine getirmesiyle anlam kazanacak, gelecek nesillere tüm güzellikleri ile yaşanabilir bir dünya bırakmak ancak böyle mümkün olacak.

Sıcak Hava Uçuşu Engelliyor

Yılın en sıcak zamanlarını yaşadığımız yaz aylarında, havayolu şirketlerinin operasyonları sıcak havalardan önemli ölçüde etkileniyor. Uçaklar, ısınan havanın yoğunluğunun azalması sonucunda kalkış esnasında yeterli kaldırma kuvvetine erişmekte zorluk çekiyor ve özellikle kalkış yapılacak pist kısaysa, uçağın optimum hıza ulaşması mümkün olmuyor ve bu sebeple seferler gerçekleştirilemiyor. Bunun son örneklerinden bir, 20 Haziran 2017’de, ABD’nin Arizona eyaletindeki Phoenix şehrinde bulunan Sky Harbor Havalimanı’nda yaşandı. O gün 49 dereceyi bulan hava sıcaklığı sebebiyle, gerçekleşmesi gereken 40’tan fazla sefer iptal edildi.

Diğer Gezi Tüyoları yazılarımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yazı: Av. Hasan Eker. Çivi & Partners

2017-12-08T10:53:15+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin