Stockholm: Kuzey’in Su Şehri

Ana Sayfa » Stockholm Gezi Rehberi

Stockholm sakinleri “Suyun üstündeki güzellik” diye tanımlıyor. Haklılar da! Zira Stockholm, İskandinavya Yarımadası’nın güneydoğusunda, adalar, körfezler, koylar ve göller üzerinde yaşayan bir şehir.

Su, Stockholm için hayattır; ‘su’ yoksa Stockholm de yoktur! Öyle ki şehirde yapacağınız bir gezinti esnasında adımlarınız ya denize ya da göle çıkar. Ya da Stockholm’ün üzerine kurulu olduğu adalardan herhangi birine uzanan bir köprü ile kesişir. İşte tam da bu ‘su’dan sebeplerden, Stockholm’ün diğer adı ‘Kuzeyin Venediki’dir. Gemilerin kanallarda kendi ritminde süzüldüğü, mavinin türlü tonuyla bezeli bu Kuzey Avrupa şehri, her bir yanına dengeli bir biçimde dağılmış parkları sayesinde bir o kadar da yeşildir…
Tarihi şehrin tarihi mahallesi

Bazı masal kitaplarının sayfalarını açınca karşınıza üç boyutlu karton resimler çıkar ya, işte Stockholm’ün tarihi mahallesi Gamla Stan, tam da bu resimlerdeki gibi bir yer. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, dik çatılı, canlı renklere boyanmış binaları ve Gotik katedralleriyle ziyaretçilerini adeta Ortaçağ’ın kalbine ışınlıyor. Parlamento binası, Riddarholmen Kilisesi, Nobel Müzesi ve Kraliyet Sarayı gibi mühim yapılar, yine Gamla Stan’da yer alıyor. Etrafı -tabii ki- suyla çevrili Gamla Stan, Stockholm’ü gezmeye başlamak için çok iyi bir nokta.

Stockholm Gezi Rehberi

Doğayla iç içe

Stockholm’ü hem çok yaşanılası hem de ziyaret edilesi kılan en önemli unsur, kendinizi burada sanki şehir dışında, bir sayfiyedeymiş gibi hissetirecek kadar yeşil alanın bulunması. Öyle ki, şehrin yarısı suysa, yarısı da bol ağaçlı parklardan oluşuyor sanki. Djurgarden Adası, Stockholm’ün doğada vakit geçirmeye imkan veren en güzel adalarından biri. Sizi uzun yürüyüşlere ve pedal çevirmeye davet eden bu adada bolca müze de bulunuyor. Kuşkusuz içlerinde en çekicisi de Skansen.
Dünyanın ilk açık hava müzesi sıfatına sahip olan Skansen, İsveç kültürünün ve günlük yaşam biçiminin tüm detaylarını gözler önüne sererken, uzun saatler boyu dinleyebileceğiniz, eski-yeni hikayeler anlatıyor.

Dilediğiniz kadar ABBA

İsveçli ünlü müzik dörtlüsü ABBA‘ya adanmış müze de yine Djurgarden Adası’nda yer alıyor. 1974’te İsveç’e Eurovision birinciliği getiren ABBA’nın parlak dünyasına kapı açan bu müzeyi ziyaret edenler, grubun gerçek boyutlarındaki hologramı ile yan yana şarkılar söyleyip, ‘Arrival’ adlı albüm kapağındaki meşhur helikopterin içine girebilme imkanı buluyor.

Göz zevkinin zirvesi

“Tasarımda İskandinav şıklığı” sözü moda ve tasarımla ilgili farklı yayınlarda karşımıza boşu boşuna çıkmıyor. İnternetteki tasarım sitelerinde ‘iç dekorasyon’ konulu bir arama yaptığımızda, önümüze İsveç’ten hatırı sayılır derecede örnek çıkması da bir tesadüf değil. Zira Stockholm’de en alçakgönüllü bir kafe bile çekici mobilyalar, iç mekana incelikle düşünülerek yarleştirilmiş bitkiler, tam kararında bir ışıklandırma ve şık duvar süslemeleriyle çok hoş görünüyor. İç tasarımda genelde minimalist bir yaklaşım sergileyen kafe ve restoranlara, sırf estetik zevkininiz doyurmak için bile uğrayabilirsiniz.

Gurmeler buraya! Stockholm mutfağı

Stockholm, gurmeler ve gurme olmayıp sadece yemek yemeyi sevenler için de biçilmiş kaftan! Stockholm mutfağında pişen yemeklerde kullanılan malzemelerin önemli bir kısmının kaynağı, şehrin etrafında bolca bulunan çiftlikler ve tabii ki deniz…

Kızarmış ringa balığı ve köftenin yanı sıra, hafif kızartılmış dilim ekmeğin üzerine konulan karides, mayonez, hardal, dereotu, limon ve tereyağı ile hazırlanan ‘Skagen Tost’ gibi Stockholm’ün geleneksel mutfağına ait incileri, çoğu restoranda bulmak mümkün. Ancak Stockholm, her konuda olduğu gibi mutfakta da dünya mutfaklarındaki son trendleri izlemekte, hatta yaratmakta son derece başarılı. Açai tozuyla hazırlanan kahvaltılardan tutun da, trüf mantarlı cheesburger’lere kadar, İskandinav şefler, son sürat yeni lezzetlerin takibinde.

Yemek demişken, Östermalms’taki Saluhall’den bahsetmemek olmaz. 1888’de kurulmuş kapalı bir pazar yeri olan Saluhall, zengin seçenekleriyle, y,yecek alışverişi çılgınlarının cenneti adeta. Satıcılarla tanışıp muhabbet ederken İskandinav mutfağının sırlarını da tek tek öğrenebileceğiniz Saluhall’in tek dezavantajı, onlarca tezgah arasında gezinirken zamanın su gibi akıp gitmesi!

Stockholm: Kuzey'in Su Şehri

Her yere beş dakika!

Özellikle İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsanız, Stockholm sakinlerinin trafik sıkışıklığı mevhumundan bihaber olmasına şaşırabilirsiniz. Öyle ki, on dört farklı adanın üzerine kurulu bu şehirde, hem yaya hem de araç trafiğine açık köprüler, feribotlar ve geniş metro ağı sayesinde şehrin en ücra köşelerine bile hem kısa sürede hem de rahatça girmek mümkün.

Dahası, Stockholm, tekerlekli sandalyeliler için son derece uygun koşullara sahip. Ve tabii bebek arabasıyla dolaşanlar için de; Stockholm’ün dünyada bebek/çocuk dostu şehirlerin başında gelmesinin sebebi de tam olarak bu.

Sözün özü, sakinlerinin de dediği gibi bu şehir, suyun üzerinde sakince salınan bir güzel.

Yazı: Seda Meşeli Allard

2017-12-11T09:46:41+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin