Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nu Keşfedin

Ana Sayfa » Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu

Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun 15 şehri, zengin tarihleri, muazzam coğrafyaları ve her geçen gün yenilenen çehreleriyle sizleri bekliyor. Bu şehirlere yakından baktığınızda, her birinin özgün bir kimliği ve çoğunun ortaya çıkarmayı beklediği sırları olduğunu keşfediyorsunuz.

Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu

Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nu Keşfedin
Chelyabinsk

Chelyabinsk’in adını, 2013’te şehre düşen ve bir süre dünya gündemini meşgul eden ‘Chelyabinsk Meteoru’yla duymuş olabilirsiniz. Rusya Federasyonu’na bağlı, gelişmiş bir sanayi şehri olan Chelyabinsk, çok sayıda tiyatro, müzik ve dans merkezinin yanı sıra, üniversiteleri ve değerli kitapların yer aldığı kütüphaneleriyle, kültür-sanat alanında da iddialı. Şehrin, adını ünlü Rus klasik müzik bestecisi Mikhail Glinka’dan alan Glinka Devlet Akademisi Opera ve Bale Tiyatrosu da özellikle mimarisiyle ilgi çekiyor. Chelyabinsk’in genç ve eğlenceli yüzü ise, yürüyüş ve bisiklet yolları, kafeler ve çocuklara özel bir Güliver Köyü’nün bulunduğu Gagarin Park’ta ortaya çıkıyor. Yazları, bu parkta sebze, meyve ve bitkilerden yapılan sevimli heykelciklerin sergilendiği bir de festival düzenleniyor. Ayrıca, son birkaç senedir, bahar sonunda, birkaç Rus şehrinin yanında Chelyabinsk’te de, Hint kültürüne saygı niteliğinde, “Holi Renkler Festivali” gerçekleşiyor.

Holi Renkler Festivali

Chelyabinsk – Holi Renkler Festivali

Kazan

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti, Rusya’nın da en büyük sekizinci kenti olan Kazan; gösterişli Kremlin’i ve büyüleyici Kul Şerif Camisi ile taçlanan mimarisinin yanı sıra, coğrafyasını sarıp sarmalayan Tatar efsaneleriyle ülkenin en özgün şehirlerinden biri. Tataristan’ın en önemli tarihi hisarı olan Kazan Kremlini, Kazan Kağanlarının eski kalesinin olduğu noktaya, Ivan Vasiliyeviç’in (“Korkunç Ivan”) emriyle yaptırılmış. Bugün, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olan Kazan Kremlini içindeki en gösterişli yapı, eski bir camiinin kalıntıları üzerine yeniden inşa edilen ve 2005’te ibadete açılan Kul Şerif Camii. Bu çok kültürlü şehirde, yarı ejderha, yarı “wyvern” şeklinde bir yaratık olan ve şehrin simgesi olarak görülen “Zilant” heykelleri ise her yerde karşınıza çıkıyor. Şehrin kurulmasıyla ilgili efsanelerde adı geçen bu kanatlı yılan, pek çok anonim Tatar masalında da boy gösteriyor.
kazan - rusya

Krasnodar

Kayıtlara göre, 34 yıl ile Rusya’nın en uzun süre tahtta kalan kadın hükümdarı olan ve 18. yüzyıl Rusya’sını şekillendiren Çariçe II. Katerina, Güney Rusya topraklarını görmek için yollara düşer. Çariçe’ye yakın devlet erkanı ise, bu yolculuğu sırasında, kendisi yolların kötülüğünü görmesin diye, yol kenarlarına sahte bina cepheleri yerleştirilmesini sağlar. Çariçe, yeni kurulan ve o zamanlar kendi adını taşıyan Yekaterinodar’a (Krasnodar) giderken, güzel ve sevimli köylerden geçtiğini düşünür! Bugünse Krasnodar’ın kimseyi kandırmaya ihtiyacı yok. Şehir, etkileyici cepheleri olan gerçek binalarla dolup taşalı, Yekaterinodar (Katerina’nın Hediyesi) olan ismi Krasnodar (Kırmızıların Hediyesi) olarak değişeli çok zaman olmuş. Kuzey Kafkasya’da, Rusya Federasyonu’na bağlı Krasnodar Kray’ın yönetim merkezi olan şehir, şimdilerde genç nüfusu, rengarenk binaları, kafe – restoranları ve Çarlık Dönemi binalarına borçlu olduğu Avrupai havasıyla, “Rusya’nın Küçük Paris’i” olarak anılıyor.

Alexander Zafer Takı

Alexander Zafer Takı & Aziz Katerina Çanı

Mahaçkale / Makhachkala

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkenti olan, Hazar Denizi kıyılarındaki Mahaçkale, pek çok farklı etnik unsuru bir arada barındıran, her geçen gün gelişen ve kendini Rusya’nın önemli şehirleri arasında konumlandırmayı başaran bir kent. Mahaçkale’nin en önemli simgesi ise, Rusya’nın en büyüklerinden biri olan ve planının İstanbul’daki Sultan Ahmet Camii’nden esinlenilerek çizildiği bilinen Büyük Camii/Yusuf Bey Camii. Şehirde alışveriş yapmak veya halkın arasına karışıp şehir yaşamını gözlemlemek için yapmanız gereken tek bir şey var; Mahaçkale Pazarı’na uğramak. Burada ünlü Dağıstan kilim ve halıları, uygun fiyata Beluga havyarı, farklı etnik gruplara ait geleneksel objelerin replikaları bulunabiliyor.

Nizhnekamsk

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Tataristan Cumhuriyeti’nin önemli şehirlerinden Nizhnekamsk, şehirde 1960’larda kurulan Taneika Petrol Rafinerisi, Rusya petrolünün %10’unu işlemeye başlayınca bölgedeki ağırlığını artırmış. Diğer adı “Tüben Kama” olan Nizhnekamsk’ta, özellikle merkezdeki Lamayev Meydanı çevresinde, çok sayıda kafe, restoran ve eğlence mekanı görmek mümkün. Nizhnekamsk, alışveriş imkanlarının çokluğuyla da Tataristan şehirleri arasında öne çıkıyor. Tataristan şehirlerine Mayıs-Haziran aylarında giderseniz daha önce tanık olmadığınız bir şölenle karşılaşabilirsiniz. Bin yılı aşkın süredir Tatarların “Tarım Bayramı” olarak kutladığı “Sabantuy”, hasatın bereketli olması dileğiyle yapılan bir kutlama.

Nizhnekamsk

Diriliş Kilisesi & Nizhnekamsk Müze Kompleksi

Nizhny Novgorod

Volga Federal Bölgesi’nin başkenti olan Nizhny Novgorod; rengarenk kilise kubbeleri, kırmızının her tonunu taşıyan binaları, nehir kıyısındaki yürüyüş yolu ve dev merdivenleriyle göze çok hoş görünen bir şehir. Oka ve Volga nehirlerinin birleştiği noktada kurulan şehrin en göz alıcı binalarından biri, Çarlık Rusya’sının güçlü ailelerinden Stroganovların yaptırdığı, barok mimarisiyle dikkat çeken “Tanrının Kutsal Annesinin Doğuşu Kilisesi”. Rusya’nın önemli din adamlarından Alexander Nevsky adına yaptırılan ve içinde şaşaalı duvar süslemeleri bulunan Aziz Alexander Nevsky Katedrali ile yapımına 1374’te başlanan ve sadeliğiyle diğerlerinden ayrılan Kremlin de şehrin diğer simge yapıları. Sovyetler Dönemi’nde yapılan, Volga kıyısındaki Chkalov Merdivenleri ise, adını ülkenin kahraman pilotu Valery Chkalov’dan alıyor. Ünlü Rus yazar Maksim Gorki’nin Nizhny Novgorod’da doğduğunu da eklemeyi unutmayalım.

Nizhny Novgorod Kremlini

Nizhny Novgorod Kremlini

Rostov-On-Don

Güney Rusya’nın en büyük ve kozmopolit şehri olan Rostov-on-Don, içinde bulunduğu Rostov Oblastı’nın yönetim merkezi ve önemli bir endüstri şehri. İçinden geçen Don Nehri’nden güç alan ve ülkenin gelişmiş şehirleri arasında boy gösteren Rostov-on-Don, tarihi ve sanatsal zenginlikleriyle de dikkat çekiyor. Don Nehri kıyısındaki Beregovaya Caddesi, özellikle yaz aylarında çok hareketli. Caddedeki küçük yemek stantları, sokak sanatçıları ve nehirdeki tekne gezileri, şehre enerji katan en önemli ögeler arasında yer alıyor. Trafiğe kapalı alışveriş ve eğlence noktası olan ve şehrin en ünlü tarihi binalarının da üzerinde yer aldığı Bolshaya Sadovaya Caddesi ile Akademik Drama Tiyatrosu’nu görebileceğiniz Tiyatro Meydanı da şehrin diğer cazibe merkezleri. Ayrıca, her Rus şehrinde olduğu gibi Rostov-on-Don’da da çok sayıda gösterişli kilise bulunuyor.

Rostov-On-Don

Azak Kasabası: Şehirden biraz uzaklaşmak isterseniz eğer, şehre 40 km uzaklıktaki Azak (Azov) kasabasına uzanabilir, Don Nehri’nin Azak Denizi’ne döküldüğü noktada kurulan ve 17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı ile Rusya arasında çok sayıda mücadeleye sahne olan Azak Kalesi’nin kalıntılarını görebilirsiniz.

Samara

Yaz aylarında insanlarla dolup taşan nehir kıyıları, ilgi çekici müzeleri ve canlı sanat sahnesiyle Samara, Volga Nehri kıyısındaki en güzel Rus şehirlerinin başında geliyor. 1917’deki Ekim Devrimi’nin ardından yaşanan Rus İç Savaşı’nın başladığı noktalardan biri olan Samara’da, II. Dünya Savaşı sırasında Stalin için bir sığınak inşa edilmiş fakat hiç kullanılmamış. Rusya’nın ünlü biralarından Zhigulevskoye’nin üretildiği yer olan Zhiguli Birahanesi, Iversky Kadınlar Manastırı ve Samara Yeni Uzay Müzesi, şehrin uğranması gereken önemli adresleri. Şehrin Volga Nehri kıyısında yer alan beş kilometrelik kumlu plajları ise yaz geldiğinde çok canlı oluyor; denk gelirseniz uğramayı unutmayın! Alışveriş için de Leningradskaya Bulvarı’nı tercih edebilirsiniz. Bu arada, Samaralılar suşiyi o kadar çok seviyorlar ki, şehrin her noktasında bir suşi restoranı bulabiliyorsunuz!

Samara

Tümen / Tyumen

1586’da, Rusya’nın Sibirya bölgesinde kurulan ilk şehir olan Tümen, şimdilerde kültür-sanata verdiği önem, şehircilik alanındaki yeni yatırımlar, ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçilerine sunduğu keyifli aktivitelerle ülkenin önemli turistik şehirlerinden biri olacağa benziyor. Tümen, gece hayatının renkliliğini ve hafta sonu aktivitelerinin zenginliğini, yüksek genç nüfusuna borçlu. Sıcak kafeleri, lüks restoranları, müzeleri ve Rusya’nın ünlü sanatçılarının izlenebileceği opera ve tiyatro sahneleriyle dikkat çeken Tümen’e mutlaka bir şans vermelisiniz. Rusya’nın en büyük modern sirklerinden birinin Tümen’de kurulduğunu, şehirde Rusya’nın en yüksek Lenin heykelinin, en büyük drama-tiyatro binasının ve çok sayıda parkın bulunduğunu da eklemekte fayda var.

Tümen

Tümen’de Tura Nehri ve yürüyüş yolu

Volgograd

Her açıdan şaşaalı bir Rus şehri olan Volgograd, 1589’da kale olarak kurulmuş. 1925-1956 yılları arasında Stalingrad adını taşıyan şehir, II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve tüm taraflar için büyük yıkıma neden olan Stalingrad Muharebesi’ni yaşamış. Zirvesinde “Anavatan Çağırıyor” isimli bir de heykel bulunan Mamayev Kurgan Tepesi ve çevresindeki yapıların hemen hepsi, bu acılı yılları temsil ediyor. Bugünkü Volgograd’ın en hareketli noktaları ise, Volga Nehri kıyıları ile Don ve Volga nehirlerini en kısa mesafede birbirine bağlayan ve şehrin en önemli simgelerinden biri olan kanal ve çevresi. Bilinen o ki, bu kanal ve üzerine inşa edilen dev kapıya ilişkin ilk fikir, 16. yüzyılda, Sokullu Mehmet Paşa tarafından Ruslara önerilmiş.

Volgograd

Barmaley Çeşmesi: Volgograd’ın sembollerinden biri olan ve bir timsah etrafında dans eden altı çocuğu gösteren Barmaley Çeşmesi’nin orijinali, II. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş. 2013 yılında, bu heykele saygı niteliğinde iki replikası yapılıp biri Volgograd Merkez Tren İstasyonu’nun önündeki eski yerine yerleştirilmiş.

Aktau

Kazakçada “Ak Dağ” anlamına gelen Aktau, Kazakistan’ın Mangışlak Yarımadası’nda, Hazar kıyılarında yer alıyor. Aktau’nun içinde yer aldığı ve “Ebedi Dağlar” anlamına gelen Mangışlak Bölgesi, muhteşem bir coğrafyaya sahip. Aktau’da yer alan ve deniz seviyesinin 130 metre altında kalan Karagiye Depresyonu ise, bu şehri coğrafi olarak ayrıcalıklı kılan bir diğer öge. Sırf Karagiye Depresyonu’nu görmek için bile, şehre çok sayıda turist akın ediyor. Yine şehre yakın bir noktada bulunan Altyn-Emel Ulusal Parkı da yarı çöl-yarı dağlık yapısıyla doğa sevdalılarını kendine çekiyor. Aktau’nun genç şehir merkezi ise hareketli sokakları, restoranları, gece kulüpleri ve alışveriş merkezleri ile şehir yaşamını tercih edenleri ağırlıyor.

Aktau

Almata / Almaty

Ünlü mimarların elinden çıkma modern binalar, lüks apartmanlar, gösterişli alışveriş merkezleri, Batı tarzında kafe ve lounge’lar, pahalı restoranlar, sabaha kadar açık kulüpler ve şehir dışında konumlanan lüks kayak merkezleri… Orta Asya’nın en gelişmiş şehirlerinden birine, Kazakistan’ın eski başkenti ve en büyük şehri Almata’ya hoş geldiniz! İlk Başkan Parkı gibi geniş yeşil alanlar, Kazak tarihini ve sanatını sergileyen zengin müzeler, Altın Savaşçı Anıtı gibi Kazak halkını yücelten ve onlara güç veren heykeller de bu sofistike şehri cazip kılan diğer ögeler. Alışveriş sevenler ise Al-Farabi Bulvarı üzerindeki lüks butiklere yönelebilir.

Almata İlk Başkan Parkı

Almata İlk Başkan Parkı

Astana

“Dünyanın en garip başkenti.” CNN.com, Kazakistan’ın başkenti Astana’yı böyle tanımlıyor. Astana, ilginç binaları, iddialı mimarileriyle dikkat çeken modern yapıları, gökdelenleri ve şehir planlama çözümleriyle, Kazakistan’ın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri. Şehrin odak noktası, ünlü mimar Norman Foster’ın elinden çıkan ve dünyanın en büyük çadırı kabul edilen alışveriş merkezi Khan Shatyr. Orta Asya’nın en büyüğü, görkemli Nur-Astana Camii ile “Hayat Ağacı” da denilen Bayterek Kulesi ise, geleneksel ve moderni buluşturan üsluplarıyla dikkat çekiyor. Doğrusu, bu şehirde yürürken fotoğraf makinenizi elinizden düşüremiyorsunuz, çünkü her köşeden farklı bir mimari yaklaşımla inşa edilmiş, ilginç bir yapı çıkıyor karşınıza. Astana, keyifle vakit geçirilebilecek çok sayıda kafe ve restoranının yanı sıra, gece yarısı canlanan kulüpleriyle de biliniyor.

Astana

Yeni’nin Sembolü: Bayterek Kulesi’nin 97. metresinde kenti kuş bakışı olarak içine alan bir gözlemevi bulunması, Astana’nın başkent ilan edildiği 1997 yılını temsil ediyor.

Karaganda

Kazakistan’ın ikinci büyük kenti Karaganda, zengin yeraltı kaynaklarına sahip, makine ve tekstilin önde olduğu bir endüstri şehri. Aynı zamanda, şehrin yüksek bilim ve kültür sahnesi sayesinde turistleri çeken bir yapısı var. 1934’e tarihlenen kuruluşuyla genç bir şehir olan Karaganda’da, 113 farklı milletten 500.000’e yakın kişi yaşıyor. İsmini, bölgede yetişen “karagan” adındaki sarı akasya çalılarından alan şehirde, kültür-sanat meraklıları için çok sayıda müze bulunuyor. Kazak şair Saken Seifullin’e adanan Kazak Drama Tiyatrosu, Rus tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Konstantin Stanislavski’ye adanmış Akademi Müzikal Komedi Tiyatrosu ve Karaganda Bölgesel Görsel Sanatlar Müzesi ise görülmesi gereken yerler arasında. Dünyanın dört bir yanından turist çeken şehirde alışveriş seçenekleri, zengin yeme- içme fırsatları, gençler için eğlenceli gece mekanları ve çocuklu aileler için keyifli parklar bulunuyor.

Karaganda Camii

Karaganda Camii

Çimmkent / Shymkent

Güney Kazakistan’ın en canlı şehirlerinden biri olan Çimkent, zamanında İpekyolu güzergahı üzerinde yer alan, modern zamanlara ayak uydurmasına rağmen gelenekselliğini hiç kaybetmemiş bir kent. Şehirde keyifli vakit geçirilebilecek pek çok mekan mevcut. İçinde bir su parkı da bulunan Abai Park ve ünlü Rus ve Kazak isimlerin heykelleriyle süslü Ken-Baba Park, çocukların sıkılmadan vakit geçirebileceği adresler arasında. Şehrin en büyük parklarından biriyse, Kazakistan’ın bağımsızlığının 20. yıldönümünde açılan ve çok sayıda heykel ve anıt barındıran Bağımsızlık Parkı. Keyifli ve sakin yapısıyla Çimkent’te, hem eğlenceli hem de huzur verici bir tatil geçirmek mümkün.

Yazı Carolin Arsel

2017-06-26T13:24:53+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin