Portakal Kokulu Adana’da Karnaval Zamanı

Ana Sayfa » Portakal Kokulu Adana’da Karnaval Zamanı

 

Portakal çiçeklerinin mevsimi Nisan ayının ilk günlerinde Adana’daysanız, karşınıza renkli kostümleri içinde coşkulu bir kalabalık çıkar. Siz de kendinizi hiç tereddüt etmeden Portakal Çiçeği Karnavalı’nın akışına bırakırsınız…
Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

MÖ 6000’e uzanan tarihi ve bu kadim topraklardan gelip geçen 18 uygarlıkla Adana ili, onlarca antik şehir ve 100’ü aşkın kale kalıntısına da ev sahipliği yapıyor.

Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana’da hoş kokusuyla sokakları saran ve baharın habercisi sayılan portakal çiçeklerinin açısı, beş yıldır coşkulu bir etkinlikle karşılanıyor. 2013’ten bu yana düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı ‘Nisan’da Adana’da – Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın bu yılki resmi açılışının 8 Nisan Cumartesi günü yapılması planlanıyor. 4-9 Nisan arasında gerçekleşecek karnavalda, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da binlerce kişinin rengarenk kostümleriyle Adana meydanlarını doldurması, karnaval süresince kentin hemen her yerinde kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Kostümlü kalabalığın da eşlik ettiği dans gösterileri , üniversite müzik gruplarının konserleri, bando gösterileri ve spor müsabakalarıyla, şehrin yine portakal çiçeği kokulu bir şenliğe bürünmesi bekleniyor.
Karnaval herkesi kucaklıyor

Kısa bir sürede uluslararası boyut kazanan Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir önderi, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bu yıl da herkesi kardeşlik havasında, hoşgörüyle birlikte olmaya davet ediyor. Bozkurt, karnavalın en önemli ilkesinin “kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklaması” olduğunun altını çizerek şunları söylüyor: “Portakal Çiçeği Karnavalı, yerel ve mülki yönetimlerin, STK’ların, kanaat önderlerinin, medyanın, ünlülerin ve özel sektörün sahiplendiği ilk etkinlik projesi olma özelliği taşıyor. Karnavalın en büyük özelliklerinden biri de bir çeşit sanat platformu olması. Adanalıları ve dışarıdan gelecek tüm misafirlerimizi, portakal çiçeği mucizesinin yarattığı sevgi, kardeşlik ve hoşgörü dolu bir atmosferde güzel anlar geçirmeye çağırıyoruz.”

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

‘Nisan’da Adana’da Bir Hafta’

Karnaval etkinliklerine dahil edilen ‘Nisan’da Adana’da Bir Hafta’ organizasyonuyla, bu yıl yalnızca Adana’yı değil; Mersin, Tarsus, Kapadokya Bölgesi, Antakya ve Adana’nın Akdeniz kıyı şeridini keşfetmek de mümkün olacak.

Adana’nın hoş kokulu ve eğlenceli karnavalını merak ediyorsanız ya da daha önce deneyimleyip yeniden aynı havayı solumak istiyorsanız, Nisan ayı Adana’ya uçmanın tam zamanı!

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Uluslararası Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Karnaval Komitesi ile İletişim: Portakal Çiçeği Karnavalı ile ilgili olarak fikir, düşünce ve etkinlik önerileri için ‘Nisan’da Adana’da Karnaval Komitesi’ ile info@nisandaadanada.com adresine e-posta yollayarak iletişime geçilebilir. Karnaval ile ilgili güncel duyurular ise www.nisandaadanada.com web sitesinden takip edilebilir.

Doğa Sporları Tutkunlarına: Adana’daki birçok bisiklet ve motokros topluluğu, gerek Akdeniz kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerine, gerekse Karaisalı, Sarıçam ve Kozan tarafına günübirlik ya da kamplı turlar düzenliyor. Adana’nın Toroslarla buluşan ilçeleri, özellikle Çakıt Vadisi ve Aladağlar, doğa sporcuları için birçok tırmanış ve yürüyüş rotası barındırıyor. Çakıt, serbest paraşütçüler ve yamaç paraşütçüleri için de keşfedilmeyi bekleyen birçok noktaya sahip.

Adana’nın Nefis Tatları: Gerek Akdeniz iklim kuşağında yer alması, gerekse kozmopolit demografik yapısı Adana’nın Akdeniz, Türk ve Ortadoğu mutfağının bileşenlerini bir potada eritmesini sağlıyor. Kent genelinde dolma, kısır, mercimekli köfte, sarımsaklı köfte, içli köfte, sıkma, gözleme, mumbar ve şırdan gibi yerel lezzetler sunan birçok esnaf lokantası bulunuyor. Adana mutfağının dünyadaki en meşhur temsilcisi ise ‘coğrafi işaret hakkı’ Adana Ticaret Odası tarafından alınarak “Adanalılığı” tescillenen ‘Adana Kebap’.

2017-04-11T09:30:01+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin