Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Tüm Zamanların Gözdesi: Antalya Kaleiçi

Deniz kokan, serin meltemlerin estiği masmavi bir Akdeniz kentini antik kalıntılarla süsleyin, yüksek falezlerin üzerinden Akdeniz’e doğru uzanan Toroslar’ı görsün manzarası…

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi gezilecek yerler
Sıra sıra Toroslar’ın, sımsıcak Akdeniz’in ve coşkulu nehirlerin buluştuğu, yeşilin maviyi sarmaladığı bu güzel coğrafya, binlerce yıldır birçok medeniyete kucak açmış. “Attalos Yurdu” anlamına gelen Attaleia’nın kalbi yüz yıllar boyu, körfezin iç kısmında kurulmuş liman, hemen arkasında yüksek kayaların üzerine inşa edilen kale ve surlar arasında yaşayan ahalinin evlerinden oluşan bölgede atmış. Günümüzde hala şehrin en dikkat çeken bölgesi olan Kaleiçi, taş döşeli sokakları, iki katlı dış sofalı evleri ve eteklerinde uzanan yat limanıyla kentin gözbebeği.

Antalya Kaleiçi

Modern kent bir yana, Antalya’nın ruhunu bu sokaklarda görmek ve yaşamak mümkün. Kaleiçi’ne girişlerden birisini sağlayan Üçkapılar (Hadrianus) ve Kalekapısı’nın simgesi olan, diğer girişin sembollerinden Saat Kulesi, eski kenti çevreleyen ve bir kısmı hala ayakta olan surlarla birlikte adeta kentin son koruyucuları gibi gelenleri selamlıyor.
Kalekapısı demişken, şehrin renkli ve eski meydanın trafiğe kapalı olduğunu ve bu bölgeden sadece tramvay geçtiğini de not düşelim. Banklar ve çiçeklerle süslenmiş meydanın ortasında Antalya’nın kurucusu Pergamon Kralı II. Attalos’un ‘gururlu’ bakışlarını kale girişine doğru çevirdiği bir heykeli bulunuyor. Çevresinden akan insan kalabalığı, banklarda oturanlar, satıcılar, sokak müzisyenleri ve fıskiyeler altında oynayan çocuklarla bu meydan, her gün farklı bir şenlik havasında.

Antalya

  • Padişah Saati: Antalya Saat Kulesi, 1901 yılında, Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamid şerefine yaptırılmış.
  • Hadrian Onuruna: Üç kemerli Hadrianus Kapısı, MS 130 yılında, Roma İmparatorlarından Hadrian onuruna inşa edilmiş.

Modern Zamanlar

Kaleiçi’ne doğru tarihi duvarların hemen arkasında konumlanan eski Antalya evlerinin arasında yaşam ise farklı bir renkte. Kalabalık ve trafiğin uğultusunu içine alan koşuşturma, bu sokaklara ulaştıktan sonra bir tatil kasabasında keyifli bir yürüyüşe dönüşüyor. Evlerin bahçelerinden sokaklara taşan Akdeniz’e özgü pembe begonviller buranın vazgeçilmez peyzaj ögeleri. Birbirine sırtını yaslamış eski Antalya evleri, girişlerindeki geniş avlularıyla birlikte genellikle üç kattan oluşuyor. Cumbalı, yüksek tavanlı bu güzelim yapılar, geçmişten süzülen bir inceliği sergiliyor vakarla. İç içe surlardan oluşan at nalı şeklindeki Kaleiçi’nin dar sokaklarında günden güne artan restorasyonlarla otel, restoran ve kafelere çevrilen geleneksel evler, Kaleiçi’ni modern zamanlara taşıyor.

Antalya Kaleiçi Sokaklar

Akdeniz’in mavisi ile bir an önce kucaklaşmak için aşağı inen eski şehrin sokaklarında limana yaklaştıkça beliren telaşlı ve keskin yokuşlar gezintinizi kendiliğinden hızlandırabiliyor. Denizin kokusunu alan, martı seslerini duyan ve bu manzarayı ilk defa görenler için kalenin dış surlarının hemen üstünde, Toroslar’ın da bütün heybetiyle manzaraya dahil olduğu uzun bir seyir molası vermeden geçmek imkansız. Bu imkansızlığın farkında olunmalı ki, manzaraya karşı masalar sıralanmış.

Yat Limanı’na indiğinizde dalgakıranın ucuna doğru yapacağınız bir yürüyüşle, Körfez manzarasını ve limana girip çıkan tekneleri seyre dalabilirsiniz. Buradan denize açılan irili ufaklı teknelerle tura çıkmanız da mümkün. Kısa süreli turlarla, falezleri dolaşıp hemen dönebilir, uzun turlarla Düden Şelalesi’nin denize aktığı yere kadar uzanabilir, deniz üstünde güzel bir balık ziyafeti çekebilirsiniz.

Antalya Kaleiçi Gece

Yemek Molası

Kaleiçi’nde ve Yat Limanı’nda, günün her saati her türden yemek alternatifi bulmak mümkün. Ancak şık ve leziz bir yemek için Sareser Restoran, usta bir İtalyan şefin pizzasını tatmak için Il Vicino Pizzeria ve şık bir konaklama için Tuvana Hotel ve Puding Hotels özellikle tavsiye edilebilir. ‘Manzara istiyorum’ diyenler içinse Mermerli Restoran, Castle Cafe ve CH Kale Restoran bu konuda oldukça iddialı mekanlar.

Şehir merkezinden Kaleiçi’ne girilen bir diğer yol, Karaalioğlu Parkı’nın içindeki Hıdırlık Kulesi’nin hemen yanından geçiyor. Parkın yeşili ile tarihi kalıntıların iç içe geçtiği bu yer her daim kalabalık. Kulenin hemen yanındaki Club Mirador ise falezleri gören harika bir seyir terasına ve zengin bir mönüye sahip.

Pitoresk Manzara

Kaleiçi’nde gün biterken altın sarısı güneş antik sur duvarlarına vurup tarihi taşların rengini parlatıyor, ağaçların yeşili begonvillerin pembesiyle birleşip sokakları renklendiriyor. Surların hemen altında dalgaların vurduğu kayalar günbatımını izlemeye gelen kalabalıklarla dolu, ellerinde fotoğraf makineleriyle turist kafileleri sıralanmış limana inen merdivenlerde. Sıra sıra dizilen satıcılar ve iskeleye demirleyen balıkçılar da günlük telaşlarıyla bu güzel resme katılıyor. İnsana yaşama sevinci veren bu resim, kısa ziyaretler için bile Kaleiçi’ni vazgeçilmez kılıyor.

  • Cenneti Bulduk!: Attaleia’nın serüveni, Bergama Kralı II. Attalos’un “Gidin ve bana yeryüzündeki cenneti bulun!” emriyle limanda ve Kaleiçi’nin yüksek surları arasında başlamış.

Antalya Konaklama

Antalya otel fiyatlarını buradan karşılaştırınız.

Kaynak: Jetlife

2016-11-30T09:46:20+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin