Cennet İçinde Cennet Saklıkent, Antalya

Ana Sayfa » Saklıkent, Antalya

Antalya’nın Saklıkent’i Kayakseverleri Çağırıyor

Aralık ve Nisan Ayları arasında büyük bölümü karlarla kaplı Antalya’nın Saklıkent’i kayakseverleri çağırıyor. Toroslar’da saklı bu beyaz cennette bir dağ oteli, çok sayıda dağ evi ve kayak tesisi, hazır ve nazir konuklarını bekliyor.

Saklıkent, Antalya

Cennet İçinde Cennet Saklıkent, Antalya
Antalya sadece deniz değildir, özellikle Antalyalı birisi için. Bu güzel şehir, tarihi ve doğasıyla şaşırtan, sürprizleriyle gülümseten bir dosttur aynı zamanda. Adı gibi kendini dağların arasına gizleyen Saklıkent de Antalya’nın en iddialı sürprizlerinden biridir işte. Çocukluğu Antalya’da geçmiş birçok kişinin en güzel gezi anıları arasında Saklıkent’in ayrı bir yeri vardır kuşkusuz. Hiç kar görmemiş bir çocuğun heyecanını ve merakını düşünün bir kez… Heyecanı bilemeyiz ama benzer bir merakı Antalya’ya gelen ve habersiz olduğu Saklıkent’le tanışmak için yola koyulan birçok kişi de yaşar çoğu zaman.

Yol demişken Saklıkent’e ulaşımın son derece kolay olduğunu söyleyelim. Zirvelerin arasına saklanmış dağ cenneti Saklıkent’e Çakırlar mevkiinden harika bir manzaranın eşlik ettiği 37 kilometrelik bir tırmanışla bir saat içinde ulaşmak mümkün. Yolculuğun sonunda, yaz- kış çok da üşütmeyen Antalya’dan sonra karşılaştığınız soğuk beyaz sizi şaşırtabilir. Bakırlı Dağ’ın kuzey yamacına kurulmuş olan ve bir kısmı kiralanabilen 500 dağ evi ile bir kayak tesisinden oluşan bölge de sizi en az hava kadar çarpabilir.

Günübirlik gelenlerin genelde “Kalsa mıydık?” diyerek istemeye istemeye döndükleri Saklıkent’te 18 odadan oluşan ‘Saklıkent Ski Resort Dağ Moteli’nde konaklamak mümkün. Motelin 200 kişilik şömineli restoranı, yemek ya da kayak sonrası ateş başına oturup dışarıyı seyretmek ve sıcak bir şeyler yudumlamak için birebir. Motelin hemen altında her türlü kar ekipmanının kiralanabileceği modern bir kayak odası bulunuyor. Eğer kış sporlarına meraklıysanız, burada istediğiniz ebatta kayak, ‘snowboard’, ‘bigfoot’, ‘carving’, ‘snowblade’, tur kayağı ve dağcılık malzemesi kiralama seçeneğine sahipsiniz. Bu sporların eğitimini, uzman kayak eğitmenlerinden almanız da imkan dahilinde.
Saklıkent Kayak Merkezi

Buradaki pistlerde genellikle aralık ve nisan ayları arasında ortalama 100-230 cm kar kalınlığıyla kayma imkanı var. 1850 metre irtifadan başlayıp 2547 metre irtifaya kadar çıkan beş ayrı zorluk derecesindeki pistlerde, harika bir manzara eşliğinde kayak yapmanın keyfine varmak mümkün. Motelin hemen önündeki 1400 metre uzunluğa sahip Karakaya telesiyeji 12 dakikada 1900 metreden 2400 metreye çıkıyor. Saatte 800 kişiyi zirveye taşıma kapasitesine sahip telesiyejden başka, 1890-2100 metre arasında sefer yapan 645 metre uzunluğunda ve saatte 400 kişi taşıma kapasiteli Saklıbel teleskisi ve 1850-1900 metre arasında sefer yapan, 200 metre uzunluğunda ve 100 konuk taşıma kapasiteli ‘Baby’ lift de konuklara hizmet veriyor.

Kayakçılar zirveye doğru Karakaya telesiyeji ile çıkarken, berrak havalarda kilometrelerce uzaktaki zirveleri de içine alan bir panoramayla karşılaşıyor. Zirveye çıktığınızda henüz kayak yapmak istemiyorsanız sıcak bir mola için Panorama Kafe’ye geçebilirsiniz.

Panorama Kafe’nin doluluğuna şaşmamak gerek, çünkü zirvede bulunan ve dünyanın en önemli üç gözlem noktasından biri olan TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi’nin ziyaretçileri de burada mola veriyor.

Sıcacık bir molanın ardından kaymaya hazırsanız, her düzeyde pist mevcut. Acemi ve orta düzey kayakçılar için kıvrıla kıvrıla inilebilecek kilometrelerce uzunluğunda bir parkur var. Usta kayakçılar için de dik bir pist bulunuyor. Kayak dışında özellikle gençlerin ve çocukların ilgi gösterdiği bir diğer eğlence de kızak. Çiftli ya da tekli kızaklarla neşeli vakit geçirmek garanti…

Saklıkent

Eğlence demişken, gündüz ve gece düzenlenen, dağa ve kara uygun animasyon ve oyunlar da tatilinize renk katıyor. Diğer taraftan Saklıkent; profesyonel sporcular, ‘cross country ski’, ‘snowblading’, yamaç paraşütü ve diğer profesyonel aktiviteler için de uygun koşullara sahip. Bu aktiviteleri, kendi araç gerecinizi getirerek yapabileceğiniz gibi buradan da temin edebiliyorsunuz. Ancak bunun için talebinizi önceden bildirmeniz gerekiyor.

Farklı bir tatil geçirmek isteyenler, Antalya’da denize karşı bir çay ya da kahve içip ardından, aşağı yukarı bir saatlik manzaralı bir yolculuk sonrası, gizli cennete ulaşabiliyor. Sadece bir konuda sizi uyarmak isteriz; Antalya’nın dağlarına gizlenmiş Saklıkent bağımlılık yaratabiliyor!

Ekvator Yakınında Kayak!

Toros Beydağları üzerindeki Saklıkent, dünyada ekvatora en yakın kayak merkezlerinden biri.

En Uzun Kanyon: Saklıkent

15 km’lik Saklıkent Kanyonu, dünyanın en uzun kanyonlarından biri. Bu doğa harikası, Bey Dağları’nın kaynak suyunu da barındırıyor. Antalya’nın batısında Patara’dan Kınık istikametine devam ederken Saklıkent sapağından 16 km sonra,
Xsantos Antik Şehri yakınlarından başlayan kanyonun keşfi ise yakın bir tarihe dayanıyor. Rivayete göre, bir çobanın kaçan keçisinin peşinde keşfettiği kanyon, ilgili bakanlığın Saklıkent’i ‘Milli Park’ ilan etmesinden sonra bilinmeye ve tanınmaya başlıyor.

Saklıkent Kanyonu

Sıcağa En Yakın Soğuk

Antalya’nın batısındaki Saklıkent, Antalya merkezine 45, Antalya Havaalanı’na ise 65 km uzaklıkta.

Kaynak: Jetlife, Yazı: İ. Eşsiz

2016-11-30T09:46:21+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin