Doğu ile Batı arasında Elazığ

Ana Sayfa » Elazığ Gezi Rehberi

Doğu ile Batı arasında Elazığ – Elazığ Gezi Rehberi

Elazığ, coğrafi olarak çok önemli bir noktada bulunuyor. Şehir, adeta Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan kavşağın üzerinde yer alıyor. Bu konum, kentin kültürünün hamuru olmuş.

Elazığ
Tarih boyunca Anadolu’nun kadim kentleri Fırat’a yakın olmaya özen göstermişler. İşte o kadim kentlerden Elazığ, aynı özeni gösterip bugünlere kadar varlığını sürdürmüş. Elazığ henüz ovaya kurulup böylesi geniş bir alana yayılmadan çok önceleri Harput vardı. Günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce Doğu Anadolu’nun en eski halklarından olan Hurriler tarafından kurulan Harput, bugün olduğu gibi o günlerde de Elazığ’ın kurulu olduğu ovaya tepeden bakıyordu. Günümüzde Harput demek Elazığ’ın ta kendisi.

Elazığ’ın hemen yanı başında yükselen bir tepe üzerine kurulu olan Harput’ta ilk dikkat çeken tarihi evlerin güzelliği. Taş evlerin pek çoğu restore edilmiş. Söz konusu evler arasında Şefik Gül Kültür Evi olarak bilinen geleneksel Harput evi küçük bir müzeye dönüştürülmüş. İlk olarak Urartular tarafından inşa edilen, sonrasında ise bölgeye hakim olanlar tarafından kullanılan Harput Kalesi, tüm ihtişamıyla Harput’un en dikkat çeken yapısı. Bir başka önemli tarihi yapı ise Ulu Cami. Elazığ’ın belki de en önemli tarihi miraslarından biri Ulu Cami. Duvarları taştan, kemerleri ve minaresi tuğladan yapılan cami, 1157 yılında Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılmış. Minaresinin eğri oluşu ve yapımında tuğlaların süsleme unsuru olarak kullanılması bakımından önemli. İç cami, avlu ve son cemaat olmak üzere üç bölümden oluşan cami, iç duvarlarının kemerle birbirine bağlanmış olmasıyla dikkat çekiyor. Yine Harput’un girişinde yer alan Ağa Camii de şehrin önemli değerlerinden. Her iki cami de günümüzde ibadete açık.

Elazığ Taş evler
Şehrin simgesi: Balakgazi

Balakgazi heykeli, Elazığ’ın simgesi sayılabilir. Bu heykel 1964 yılında Nurettin Orhan tarafından yapılmış. Şahlanmış bir atın üzerinde duran Balakgazi, bu şehirde çekilen milyonlarca fotoğraf karesinde yer alıyor. Heykelin bulunduğu tepe ‘yeni şehrin’ yani Elazığ’ın izleneceği en güzel noktalardan biri. Harput’ta diğer önemli yapılardan biri de Harput Kalesi. Urartular döneminde inşa edildiği bilinen kale, iç ve dış olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Burç ve surları hala ayakta olan kale, değişik zamanlarda onarım görmüş. Günümüzde de çevresinde arkeolojik kazılar sürüyor.

Elazığ Tarihi Binalar

Elazığ’da Kayak

Harput’un bu güzelliğini görmek isteyenler kış soğukları biter bitmez Elazığ’a gitmeye başlar. Oysa burası her mevsim yeni deneyimler ve keşifler yaşatacak kadar doğal güzelliklere sahip. İşte biz de Elazığ’ın çok bilinmeyen bir yerine objektiflerimizi çevirdik. Hazar Baba Kayak Merkezi! Doğu Anadolu bölgesinde kış turizmi denildiğinde Erzurum Palandöken akla gelse de Elazığ’da Hazar Baba Kayak Merkezi kış sporu yapacaklar için gerçekten ideal bir yer. Hazar Gölü kıyısında 2347 metre yüksekliğinde olan ve 1999’da açılan Hazar Baba Kayak Merkezi, Doğu Anadolu’nun yeni yıldızı olmaya aday. Burada kayak yaparken aynı anda Hazar Gölü ve Keban Baraj Gölü’nü görerek eşine zor rastlanır bir manzara içinde kaybolabilirsiniz.

Hazar Baba Kayak Merkezi

Zorlu pistlerden biri

Kayak pisti 1500 metre uzunluğunda. Kayak için 8 pist var. Hazar Baba Kayak Merkezi’ndeki pistler, slalom gerektiren zorlu inişleri olan en zorlu pistler arasında. Bu durum zorlu pistleri seven kayakçılar için burayı popüler kılıyor. Burada konaklama imkanı yok. Günübirlik turlar için kullanılıyor. Ancak kayak merkezine 6 kilometre uzaklıkta ve Hazar Gölü kenarında bulunan 100 yataklı Elazığ Mavigöl Oteli’nde konaklama imkanı mevcut. Kayak merkezinin havaalanına 22, demiryoluna 5 kilometre mesafe bulunması, kış sporuna meraklı birçok kişinin buraya gelmesine imkan veriyor.

Elazığ Mutfağı

Elazığ mutfağı yörenin özelliklerine bağlı olarak çok çeşitlilik gösteriyor. Kentin kendine has yemeklerinin başında kellocoş, işgene, Harput köfte, ufalama ve belki de bunlar içinde en meşhuru sirin gelmekte. Sirin gerçekten özel bir yemek. Tarifine gelince: Taze yufka ekmeği rulo haline getirilip 3 santim eninde parçalara bölünerek bir tepsiye sıkıca dizilir. Ekmeklerin kesik tarafı tepsiye dik olmalıdır. Üzerine daha önce hazırlanmış bolca sarımsaklı yoğurt dökülür ve eritilmiş tereyağı eklenerek hazırlanır. Biz bu ve diğer yemekleri Harput’taki Balakgazi Tesisleri’nde tattık. Gerçekten leziz mi leziz.

Son bir not da Elazığ pazarlarında yer alan ve bölgeye özgü ağın leblebisini tatmanız için. Yerli nohutla yapılan bu leblebinin lezzeti kumda kavrulmasında saklı.

Nasıl gidilir?

Onur Air’in İstanbul’dan Elazığ’a 1 saat 45 dakika süren seferleri Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri saat 20:40’ta. Elazığ’dan İstanbul’a ise Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri saat 07:30’da.

Kaynak: OnAir Magazin. Yazı: İ. Kamar

2016-11-30T09:46:21+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin