Gaziantep Gezi Rehberi

Ana Sayfa » Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep: Geçmiş Bir Adım Ötede

Bazı şehirleri gezerken hayal güzünüzü kullanmanız gerekmez; zira tarih zaten en canlı haliyle gözlerinizin önünde duruyor.

Hani bazı şehirler vardır, kadim bir tarihe sahiptirler ancak köklü geçmişlerinden geriye yalnızca üst üste yığılı birkaç taş, yıkık dökük yapılar kalmıştır. “Burası da devasa bir kiliseymiş!” derler, bir türlü inanasınız gelmez. Ne kadar zorlasanız, çabalasanız da, ısınamazsınız şehre. O şehrin tarihi, sizi alıp götürmez başka diyarlara; çünkü artık kendisi de terk etmiştir orayı. Gaziantep gibi şehirlerde ise her şey o kadar canlı ve ayaktadır ki, tek sorun, keşfetmeye nereden başlayacağınızı bilememektir.
Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep Gezi Rehberi

Daha beş altı yıl öncesine kadar sadece kebabı ve baklavası ile anılan Gaziantep’in sıfatını değiştirense başarılı bir restorasyon örneği olan ‘Gaziantep Tarih ve Kültür Yolu Projesi’. Gaziantep Kalesi’nden başlayan ve şehrin diğer merkezlerine doğru uzanan bu parkur boyunca tarihi çarşılar, camiler, evler, sokaklar, hanlar, hamamlar saklandıkları yerlerden çıkarılıp şehre yeniden armağan edildi. ‘Tarih ve Kültür Yolu’ adını hak ediyor, zira yol boyunca uzanan tüm yapılar aynı yapıldığı gün gibi şimdi de sapasağlam ayakta duruyor.

Gaziantep Kalesi: Şehre Yukarıdan Bakarken

Tarih ve Kültür Yolu Projesi’nin kaleden başlamasının bir anlamı var; zira burası, en eski zamanlardan beri şehir yaşamının en aktif şekilde aktığı yerlerden biri. Kale, restorasyon çalışmalarıyla iyice kendine gelmiş, yükseldiği tepenin üstünden daha güvenli bakıyor artık şehre. Bir de sürprizi var ziyaretçilerine. Beş yıl önce faaliyete geçmiş olan, Kurtuluş Savaşı’nın hikayesinin anlatıldığı ‘Gaziantep Kahramanlık Panoraması Müzesi’ kale surlarının ardında hevesle misafirlerini bekliyor.
Gaziantep Kalesi

Bayazhan’dan Kenti Anlamak

Öyle şık ve büyülü bir yer ki burası, insan içinden Bayazhan’ı yaptıran tütün tüccarı Bayaz Ahmed Ağa’ya teşekkür etmeden edemiyor. Yapım tarihi 1909 olan handaki zarif taş işçiliği takdiri hak ediyor. 2009 yılında restorasyonu tamamlanan efsanevi yapının bir kısmı ağız sulandıran Antep yemeklerinin en nadide örneklerini tadabileceğiniz bir restorana ayrılmış. Hanın üst katı ise şehirle ilgili A’dan Z’ye her şeyin anlatıldığı ‘Gaziantep Kent Müzesi’ne dönüştürülmüş. Müze, o kadar zengin ve doyurucu ki, sadece burayı gezerek bile şehir hakkında hatırı sayılır bir bilgi birikimine sahip oluyorsunuz.

  • Ödül Getirdi: 18 han, dokuz cami, dört hamam, Mevlevihane ve birçok taşınmaz kültür varlığını kapsayan Kültür Yolu Projesi, 2008’de Tarihi Kentler Birliği Büyük Ödülü’nü aldı.

Gaziantep Aziz Bedros Kilisesi: Fabrika Deposundan Kiliseye

Bazen şehir sürpriz yapar ya insana, belediyenin 2005 yılındaki yol açma çalışmalarında üzeri betonla örtülü ‘Aziz Bedros Kilisesi’ ile karşılaşması da böyle bir şey olsa gerek… 1800’lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilen Ermeni Gregoryen Kilisesi, keşfedilmeden önce uzun yıllar bir iplik fabrikasının deposu olarak kullanılmış. Beton altında kaldığı için oldukça iyi korunmuş olan kilise, artık ‘Ömer Ersoy Kültür Merkezi’ adı altında hizmet veriyor. Muhteşem bir akustiğe sahip mekanda toplantılar, konserler ve gösteriler düzenleniyor.

Aziz Bedros Kilisesi

Aziz Bedros Kilisesi

Bakırcılar Çarşısı: El Sanatları Çarşısı

Ateşle oynayanlar da burada, eli karaya bulananlar da. Kolay değil, el emeği bir iş konuluyor ortaya. Sokakların yenilendiği ve dükkanların altyapı ve cephelerinin onarıldığı ‘Bakırcılar Çarşısı’nda bakıra şekil veren, kapları ustaca kalaylayan ustaların becerisi hayranlık uyandırıyor. Antep’in özel ‘kutnu’ kumaşından eşarplar, hakiki bakır cezve ve kap-kacaklar ise tam eve götürmelik.

  • Tütün Hanı: Avlusundan merdivenle aşağı inildiğinde karşılaşacağınız beş odalı mağara, şimdilerde kafe-restoran olarak hizmet vermekte.

Bakırcılar Çarşısı

Rüya Gibi Bir Sokak

Bey Mahallesi’ni gezerken “Artık bu kadarı da olmaz” diye geçiriyorum içimden. Bambaşka zamanlara ait bir sokakta geziniyor gibiyim. Yollar bazalt taş, sokak boyunca yan yana dizilmiş evler ise aslına uygun olarak yenilenmiş. Benim favorim ise kafeye dönüştürülmüş konaklar. Öyle ki her birinin kapısından girdiğinizde ‘hayat’ denilen avlu karşılıyor sizi. ‘Hayat’lar, tam keyfi çıkarılmalık. Bir arkadaşınızla tarihi bir mekanda çay – kahve içmekten daha zevkli ne olabilir ki?

Gaziantep Sokakları

Emine Göğüş Mutfak Müzesi: İştah Açan Müze

Varsayalım ki canınız, yuvarlama, içli köfte ya da kabaklama çekti. Antep’e has bu yemeklerle karnınızı iyice doyurdunuz, üzerine mırranızı bile içtiniz. Bu harika yemeklerin kent kadar eski tarihini de öğrenmek isterseniz, bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 1917 tarihli Göğüş Konağı, 2007 yılında yapılan restorasyonun ardından ‘Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ne dönüştürülmüş. Müzede, yemeklerden, geleneksel kap-kacaklara, mırranın pişirilme şeklinden bir Antepli ailenin sofrada nasıl oturduğuna kadar her detay anlatılmış.

Gaziantep mutfağı

Antep’in ziyaretçilerine sundukları yukarıdakilerle sınırlı değil. Sayısız han, cami, hamam ve diğer kültürel yapıların orijinal hallerine tanık olmak için ‘zamanda seyahat’in keşfedilmesini beklemenize gerek yok. Zira onlara dokunmak için yapmanız gerek tek şey rotanızı Gaziantep’e çevirmek…

Gaziantep Gezi Rehberi – Konaklama

Asude Konak Butik OtelAntep’e gelince bir konakta kalmalı… Bu konakta cumbalı odalar, tekne tavanlar ve bir de eyvan bulunmalı. Siz de bizim gibi düşünüyorsanız Asude Konak sizin için biçilmiş kaftan. Penceresinden görünen kale manzarası da cabası…

(0342) 231 20 44, Şekeroğlu Mah. Kale Karşısı, Tahtani Cami Arkası, Millet Sok. No: 20, Gaziantep.

Zeynep Hanım KonağıMahzeni, avlusu ve ahşap odaları ile tam bir eski dönem yapısı olan Zeynep Hanım Konağı, Bey Mahallesi’nin en güzide konaklama mekanlarından. Bir asırlık tarihe sahip konakta 2 adet süit olmak üzere toplam 14 oda bulunuyor.

(0342) 232 02 07, Bey Mah., Atatürk Bulvarı, Eski Sinema Sok., No: 17, Şahinbey, Gaziantep.

Tüm Gaziantep Otelleri’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Yeme-İçme

Bayazhan Restoran: Bir zamanlar Antep’in ilk sinema filminin gösterildiği mekanın bir gün kaliteli bir restorana dönüşeceğini kim bilebilirdi? Becerikli şefler ve büyüleyici bir atmosfer. Bayazhan, sırrını bu ikisine borçlu. Fazla söze gerek yok, gidip görmek ve Bayazhan’ı bizzat deneyimlemek gerek.

(0342) 221 02 12, Akyol Mah., Kırkayak Parkı Karşısı, Gaziantep. www.bayazhan.com.tr

Tahmis Kahvesi: Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden birinde bir kahve molasına var mısınız? 1635’ten beri faaliyet gösteren bu kahvenin tavanı gerçek bir gemi tabanı… Tarih, otantizm ve buram buram kokan kahveler. Buraya uğramak için birden fazla sebebiniz olduğu kesin.

(0342) 232 89 77, Suyabatmaz Mah., Şehitler Cad., Eski Buğday Pazarı, No: 21, Elmacı Pazarı Civarı, 27000 Şahinbey, Gaziantep. www.tahmiskahvesi.com.tr

İlgili yazı: Gezilecek Yerler

Kaynak: Jetlife. Yazı: Seda Meşeli Allard

2017-07-07T09:21:23+00:00 Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin